Pojęcia wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia mieszkaniowa są często mylone, a niekiedy nawet stosowane wymiennie. Trzeba jednak podkreślić, że ich znaczenie jest zupełnie inne, pomimo że obie odnoszą się formy zarządzania nieruchomościami.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania ważne jest, aby dokładnie poznać różnice między tymi dwoma pojęciami i wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające naszym potrzebom i preferencjom. Oto 5 najważniejszych różnic pomiędzy spółdzielnią a wspólnotą mieszkaniową.

1. Kwestie własnościowe

Wspólnota mieszkaniowa jest formą własności wielu osób, natomiast spółdzielnia mieszkaniowa jest formą własności spółdzielczej.

We wspólnocie mieszkaniowej każdy z właścicieli jest prawnym właścicielem swojego mieszkania oraz współwłaścicielem części wspólnych budynku, takich jak klatka schodowa, dach, piwnice czy komórki lokatorskie. Wszyscy właściciele mają równe prawa i obowiązki w kwestii utrzymania i zarządzania nieruchomością.

Spółdzielnia mieszkaniowa natomiast, jest formą własności spółdzielczej, gdzie mieszkańcy posiadają tylko tzw. prawo własnościowe do lokalu, a właścicielem jest spółdzielnia. Mieszkania lokatorskie w spółdzielniach to mieszkania, do których lokatorzy mają prawa podobne jak najemcy, a więc nie mogą nimi swobodnie dysponować jak osoby posiadające własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.

2. Sposób zarządzania

W przypadku wspólnoty mieszkaniowej zarządzanie nieruchomością jest w rękach właścicieli, którzy decydują o tym, jakie prace remontowe będą przeprowadzane, jakie będą koszty utrzymania nieruchomości itp. Natomiast w przypadku spółdzielni mieszkaniowej zarządzanie nieruchomością jest w rękach zarządu spółdzielni, który decyduje o tym, jakie prace remontowe będą przeprowadzane, jakie będą koszty utrzymania nieruchomości itp.

3. Koszty utrzymania

Koszty utrzymania nieruchomości to jedno z ważniejszych zagadnień, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania lub domu. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej oraz spółdzielni mieszkaniowej koszty utrzymania rozkładają się inaczej. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej koszty utrzymania nieruchomości są rozłożone proporcjonalnie na wszystkich właścicieli. Jeśli chodzi natomiast o spółdzielnię mieszkaniowa, to koszty utrzymania nieruchomości są rozłożone proporcjonalnie na wszystkich mieszkańców, zwykle na podstawie powierzchni mieszkania lub liczby osób zamieszkujących dany lokal.

4. Wielkość i zasięg

Spółdzielnie mieszkaniowe są znacznie większe – często to całe osiedla lub dzielnice liczące po kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mieszkań. Zdarza się też, że w obręb jednej spółdzielni mieszkaniowej wchodzą bloki rozproszone po wielu lokalizacjach w mieście. Natomiast wspólnoty mieszkaniowe są mniejsze – zwykle są one w obrębie jednego bloku mieszkalnego, a w wielu przypadkach jest to jedynie kilka mieszkań.

5. Lokale użytkowe

Aby móc przekształcić lokal mieszkaniowy będący częścią spółdzielni na lokal usługowy, konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni na przekształcenie tego mieszkania w lokal użytkowy. Jeśli natomiast podobny zabieg chcemy przeprowadzić w mieszkaniu będącym częścią wspólnoty mieszkaniowej, to spotkamy się ze znacznie mniejszymi ograniczeniami.

Gdzie warto zamieszkać – w mieszkaniu będącym częścią spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty? Wszystko zależy od konkretnej spółdzielni lub wspólnoty. Przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z opiniami mieszkańców danej organizacji – to oni najlepiej będą znać jej wady i zalety. Warto też poszukać opinii na temat danej wspólnoty czy spółdzielni w internecie.